Kategoriler

Yatak Odası Tasarım Fikirleri

Yatak odası günün en önemli zamanı içinde geçirdiğimiz odadır. Bu zaman hayatımızın neredeyse 3/1 kaplar. Bu yüzden yatak odası dekorasyonu büyük öneme sahiptir. İnsanların yorgunluklarını üzerlerinden attığı bu mekanın bizi ferahlatan, enerji veren ve içimizi daraltmayacak şekilde tasarlanması göz önünde bulundurulması gereken bir nokta. Sadece mobilya seçimi değil aynı zamanda odanın işlevselliği, göze hoş görünmesi ve renk seçimi de büyük öneme sahiptir. Bu yüzden iyi bir tercih yapmak için önce bu konuda uzman kişilerden bilgi almalı ve değişik tarzda yatak odası modellerine bir göz atmalısınız.

Yatak odası dekorasyonunda ilk olarak üzerinde durmamız gereken konu; nasıl bir oda istiyoruz? Odanın teması nasıl olmalı? Renk seçimi nasıl olmalı? Bunlara cevap verdikten sonra ise mobilya seçimi ve odanın dizaynı sonraki adımımızı oluşturuyor. Öncelikle klasik, modern, İngiliz gibi stil seçeneklerimiz var. Renk ve stil seçimi sizi yormayacak aksine dinlenmenize yardımcı olacak şekilde seçilmelidir. Perde seçimi de odanızın mobilyası ve rengine uyum sağlayacak şekilde olmalıdır. Odanızın rengini kapatmak istemiyorsanız açık renkli tül ve perde seçmelisiniz. Aynı şekilde yatak örtünüzün rengi de odanızın rengiyle uyumlu olmalıdır.

Mobilya seçimi için MDFlam, Suntalam ve yonga kaplamalı mobilya arasında zevkinize göre bir seçim yapabilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınızda High Gloss kapaklar ve parlak görünmesini sağlayacak Lake boya tercihleriniz arasında olabilir. Yatak odasında kullanacağınız aksesuarlar odanızın güzel görünmesini sağlayacağı gibi daha canlı görünmesine de yardımcı olur. Fakat aksesuarların fazla abartılmadan ve aşırıya kaçmadan kullanılması gerekir. Yatağınızın hemen üstüne bir tablo asabilirsiniz ya da yatağınızın hemen karşısına tek kişilik bir koltuk koyabilirsiniz.
Yatak odasına halı seçerken mobilya ve dekorasyon ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Sade bir mobilyaya aynı tarzlarda halı yine aynı şekilde canlı renklere sahip mobilyaya da renkli, canlı halı mobilyalarınızın hem özelliğini daha iyi yansıtır hem de uyumlu görünmesini sağlar.
Yatak odasının bir diğer önemli unsuru duvarlar ve zemindir. Seçtiğiniz mobilyaya uygun olarak duvarınızı boyayabilirsiniz. Duvarları yağlı boya ile boyamanız çabuk kirlenmeyi önlerken odanızın da canlı görünmesini sağlar. Tavanları kartonpiyer, asma tavan şeklinde yaptırabilirsiniz. Zemini ise lamine parke, mineflö gibi ürünlerle döşeyebilirsiniz.

Renk Seçimi

Canlı renkler kendinizi daha iyi ve daha enerji dolu hissetmenizi sağlarken kahverengi ve siyah gibi renklerde odanıza şık bir görüntü katacaktır. Ayrıca Lake boya mobilyalarınızın daha parlak ve daha canlı görünmesini sağladığı için günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Yatak Odası Mobilyaları

Yatak; Yatak seçerken sağlığınızı ve rahatınızı da düşünerek bir seçim yapmalısınız. Günümüzün ortalama üçte birini üzerinde geçirdiğimiz yatakların ortopedik, belinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. İhtiyacınıza göre tek kişilik ya da çift kişilik bir yatak seçebilirsiniz. Ayrıca odanızı ve yatağınızı daha estetik ve şık bir görünüme kavuşturacağı için yatak başlığı tercih edebilirsiniz.
Gardırop; Gardropta MDFlam,suntalam gibi malzemelerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Gardrop seçiminde ya odanızın bir tarafını tamamen kaplayan büyük boy gardrop ya da daha küçük ve daha zarif görünen gardrop arasında odanızın büyüklüğüne ve ihtiyacınıza göre bir seçim yapabilirsiniz. Daha rahat açılıp kapanması ve daha kullanışlı olması nedeniyle ray kapaklı gardrop tercihiniz olabilir. Ayrıca high gloss kapaklar mobilyanızın daha canlı görünmesini sağlayabilir. Gardrobun kapaklarının boy aynası olması odanızın geniş görünmesini sağlarken aynı zamanda gardrobunuzun da daha fazla işleve sahip olmasını sağlar. Kıyafetlerinizi, paltolarınızı, nevresim gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz gardrobun daha kullanışlı olabilmesi için çekmece, raf, askılık gibi bölmelerinin olmasına özen gösteriniz.
 
Komidin; Mobilyanızın bir parçası olan komidin genellikle odanızdaki diğer eşyalarla aynı renktedir. Bir ya da daha fazla çekmece seçeneği olan komidinler genellikle yatağınızın hemen yanında yer alır. Komodinin üzerinde bulunacak bir lamba ile hem kitap okuduğunuz anlar için hem de gece uyandığınız anlar için ayağa kalkmanıza gerek kalmayacaktır.
Şifonyer; Çamaşırlarınızı, kıyafetlerinizi koyabileceğiniz şifonyerler de işlevleri nedeniyle mobilyanızın ayrılmaz parçasıdır. Aynası olan bir şifonyer tercihiniz arasında olmalıdır. Lake boya kullanılması diğer mobilya ürünlerinde olduğu gibi şifonyerinde daha canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır

 

 


İletişim

Ürünler

Bilgilendirme

Hakkımızda

Ana Sayfa